Bevezets
New York-ot minden lmnyrevgy utaznak ltnia kell. Ez a csodlatos, klns s elragad vros mindenkit elvarzsol; itt megtallhatk az „amerikai ksrlet” legjobb s legelevenebb elemei. New York egyszeren sohasem alszik. Egy igazi jszakai bagoly szmra nincs mg egy olyan hely, mint Manhattan; de akkor sem fogunk unatkozni, ha nem ejtenek rabul az jszakai klubok, a kabark s a klnleges sznhzi esemnyek> a vros nappal is programok szinte ttekinthetetlen sokasgt nyjtja. Itt tapasztalhatjuk meg az igazi vros zt s szagt: ez az a hely. Ahol megldul a fantzink, ahol szvnk hevesebben kezd dobogni.
New York t kerletbl ll, de a ltogatk tbbsge nem merszkedik tovbb a hatalmas Manhattannl. Pedig rdemes elltogatni Brooklyn-ba, Queens-be, st mg Bronx-ba is, ahol a fantasztikus botanikus kert tallhat. A komputazs a Hudson folyn t Staten Island-re (tdik kerlet: Richmond) a legnagyobb lmnyek kz tartozik: ennek sorn kzelrl is megtekinthetjk a Szabadsg szobrot (Statue of Liberty), amely elsknt ksznti a hajn rkez ltogatt. Nem hivatalosan ugyan, de New Yorkhoz tartozik mg nhny darabka a szomszdos New Jersey llambl a New York llamhoz (uni egyik legnagyobb tagllama) tartoz elvrosok s az rsz, amelyet tulajdonkppen New York „vrosllamnak” lehet nevezni: az szaki New Jersey s Long Island nylvnyai. Forr nyri idkben a New York-iak tmegesen vndorolnak ki a krnyez kisvrosokba s strandokra, s ezzel a szomszdos Easthamptont, Fire Islandet s Amagansettet is a „vrosllam” rszv teszik.
Br New York nem fvros (mg New York llam sem), sokakat vonzott – s vonz – trsadalmi olvaszttgelybe. Csodlatos egyveleg jtt gy ltre, s egy igazi New York-i szmra nem ltezik ehhez hasonl hely.
A tj
Hromszz vvel ezeltt Manhattan kopr, szikls fldnylvny volt, melyet az East River s a Hudson fogott kzre, a vzi utak most is itt haladnak, de Manhattan tkletesen megvltozott. Elszr is elegyengettk a terepet, amikor is dombjainak nagy rszt elhordtk. Ha kpet akarunk kapni a sziget eredeti fldrajzi llapotrl, stljunk t a Central Parkon, amelynek egyes rszei mg zeltt adnak a rgi tjbl. A parktervezs, a modern svnyek s utak ellenre, nhol mg meredeznek a nagy sziklk, s sok az shonos fa (pl.: a juhar) s nvny.
A sziget szikls talaja biztonsgos alap volt a nagy pletek szmra. Manhattan-en ma a kzpkori kastlyok modern megfeleli emelkednek, az acl-, veg- s betontornyok mltn hres egyttese. A nevezetes vrossziluett lebilincsel ltvnyt nyjt, fleg, ha belegondolunk, hogy egy vszzaddal ezeltt mg egyltaln nem lltak itt magas pletek. A flfel terjeszkeds a szzad elejn kezddtt s azta is folytatdik. A New York-i pleteknek ksznhet egy j sz – a felhkarcol – megszletse abban a vilgban, amelyet a neogtikus katedrlisokon kvl az alacsony pletek jellmeztek. Ma mr zsia a kihv a „vilg legmagasabb plete” versenyben, de a vilg legmeghkkentbb pleteinek nem kis rsze mg mindig New York-ban tallhat.
Sziget a folyk kztt
A Manhattant keletrl s nyugatrl krlvev folyk termszetesen hatrvonalakat alkotnak. A Hudson jelli New York City hatrt, s egyben New Jersey s New York llamot is elvlasztja egymstl. Mindamellett az ott lv teleplsek, annak ellenre, hogy jogilag egy msik llamhoz tartoznak, New York elvrosainak szmtanak.
Az East River rvid vzi t a kiktk s a tenger kztt, tulajdonkppen egy keskenybl, keleti partjn Long Islanddel, elvlasztva Manhattant Brooklyntl s Queenstl. Ugyanakkor az bl, amelybe a kt foly torkollik, Staten Island hatrt jelenti. A Hudsonbl elgaz az East Riverbe ml kis Harlem foly pedig Bronxtl vlasztja el Manhattan szigett.
ghajlat
A vros ghajlata alapveten a kt legszlssgesebbet jellemzi: forrsg s hideg. Tlen nagyon havas, szeles s fagyos az id, de ez szraz s egszsges hideg, amely stkra s korcsolyzsra csbt a Central Parkban, vagy a Rockefeller Centerben. A nyri izzaszt, prs hsgben viszont mindenki, aki csak teheti, bemenekl a lgkondicionlt hivatalokba s laksokba. E kt vglet kztt, rvid, hvsebb idszakok kvetik egymst tavasszal s sszel. Ilyenkor sok a kellemes, meleg nap s tiszta az g. New York felett az g ragyogan tndkl.
Nvnyvilg
A vros szmos utcjt fasorok szeglyezik. A fknak s bokroknak azonban ellenllnak kell lennik a New York-i leveg szennyezettsgvel szemben. Sok lak dszti ablakprknyait s lapos tetit virggal. lmny lehet egy kirnduls Brooklynba is, ahol megtekinthetjk a vilgrusok sort. A Bronx-i ltogats sorn sszekapcsolhatjuk a nagy kertekkel s shonos nvnyekkel bszklked New York Botanical Garden krbejrst a szpen gondozott llatkert megtekintsvel.
Vadvilg
Mg a betontengerben is lnek llatok. A hivatalok falra dobozbl kszlt fszkeket szerelnek fel a vndorslymok szmra (a krtkony galambokra viszont vadsznak). A Central Parkban ritka nvnyeket, fkat s virgokat tallhatunk. Az International Wildlife Conservation Centerben (nemzetkzi vadvilgrz kzpontban) 764 fajt tekinthetnk meg.
A vros jellege
Az t klnbz mret s stlus kerlet elg tletszeren alakult ki. New York olyan, mintha klnsebb tervezs nlkl, csak gy kintte magt azz, amim ma. New York jellegzetessge, s laki hozzszoktak, hogy utckat trnak fel, jrdkat torlaszolnak el, s egsz pleteket bontanak le, csaknem egy jszaka alatt. A rgi pletek helyre, ugyanilyen gyorsasggal kerlnek az jak: nha csnya dobozok, de gyakran meglep stlus alkotsok. Mindamellett mg mindig meg lehet tallni a rgi New York maradvnyait, s ebben az rkk megjul vrosban nagyra tudjuk rtkelni, amikor sikerl felfedeznnk egy rgebbi kor htramaradt darabkjt.
New York alapjait Manhattan dli cscskn raktk le, ahol is a 17. szzad elejn holland telepesek ptettk fel az els hzakat. E hajdani pletek kzl ma mr egy sem ll, de a mai vros utcaszerkezete rzi a mltat. A Broadway pldul egy si indin svny nyomait kveti.
Az egykori trkpek szerint New York „hlszerkezete” lassan fejldtt ki a 18. s 19. szzadban. Ebben a hossz, n. avenuak (sugrutak) szak-dl irnyban futnak, s rjuk merlegesek a szkebb, kelet-nyugati irny streetek (utck). Ez a szerkezet a 14. utctl kezddik. A Broadway tlsan szeli fel a hlt. A Financial District (pnzgyi negyed) utci egsz keskenyek, a Greenwich Village utci zavarbaejtek, jllehet a rendszer itt is rvnyesl.
Dlrl indulva fedezzk fel a Batteryt s az bl felli oldalt. Ez a valaha rossz hr krnyk ma nemzetkzi zleti negyed, a vros pnzgyi s kormnyzati kzpontja. A Wall Street (Fal utca) neve a vros veibl szrmazik, amikor ez az utca volt a legkzelebb a virgzsnak indult falu szaki clpfalhoz. A falat az anglokin indinok tvoltartsra ptettk.
Szorosan csatlakoznak a krnykhez a SoHo s a TriBeCa nev feljtott negyedek – ma itt tallhatk a felkapott mvszeti galrik s mtermek -, valamint a Greenwich Village s a Chelsea, amelyek kzelben a Midtown (kzps vrosrsz) s a Broadway sznhzai kaptak helyet. A Fifth [5.] Avenue-nek ezen a rszn egymst kvetik az ruhzak, s a lgitrsasgok irodi. A central Park zld terlete vlasztja el az Upper East Side-ot (fels keleti oldal) az Upper West Side-tl (fels nyugati oldal). A parktl szakra kezddik a Harlem, azutn pedig a Washington Heights.
A Manhattan krli kerletek (borough-k) gy nvekedtek, ahogy a sziget fejldtt, s egyre tbb munkskzre volt szksg: tipikus „alvkerletek” ezek ( ahol sok New York-i lakik) sok csaldi- vagy emeletes ikerhzzal. Ezel mind a nagy New York rszei, de nem szabad elfelednnk, hogy Brooklyn fggetlen s virgz vros volt, mieltt 1898-ban hozzkapcsoltk volna New York-hoz. A kerleteket autplyk szelik t, amelyekbl minden irnyban ftvonalak gaznak le. New York-ot valsgos nyaklncknt leli krl a sok gyorsforgalmi t, sok hd s alagt. Gyakoriak a forgalmi dugk. A forgalom folyamatos, nem knny megbirkzni krlelhetetlen nyomsval, fknt a nehz kamionok jelenltvel. Radsul a csontig hatol kemny tli fagyok sz szoros rtelmben sokszor feltrik az avenue-kat, s ezzel veszlyes ktykat okoznak tavasszal, de szerencsre ezeket gyorsan kijavtjk. Ezeken keresztl ztykldnek sokszor a srga taxik.
Forrs: Vince tiknyvek/New York/Vince kiad |