New York Stock Exchange
A rszvnyekkel val kereskeds 1790-ben rendszertelenl trtnt a Wall streeten s krnykn, de 1792-ben 24 brker, akik a Wall street 68-nl egy patnfa alatt bonyoltott zleteiket, megllapodst ktttek, melynek rtelmben a jvben csak egymssal fognak zletet ktni, s ezzel megvetettk a New York Stock Exchange alapjait. A tagltszm szigoran korltozott. 1817-ben 25 dollrt (5000Ft) krtek egy "lsrt", ma ez tbb mint ktmilli dollrt (400 000 000Ft) is elrhet, s a jelentkezt szigor alkallmassgi vizsglatnak vetik al. A ltogatk, egy emeleti galribl figyelhetik meg a "parketten" zajl nyzsgst. A NYSE tllt mr visszaessekt ("besszeket") is, s tanja volt szmos technolgiai jtsnak, az rfolyamjelz berendezstl a microchippik, valamint annak, hogy a helyi piac globlis piacc vlt.
Az 1929-es sszeomls
Oktber 29-n egy keddi napon tbb mint 16 milli rszvny cserlt gazdt, amitl a tzsde sszeomlott. A befektetk fejvesztetten elleptk a Wall street-et, de a kztudatban ll hrrel ellenttben, a kereskedk nem ugrottak ki az ablakin ktsgbeesskben.
A 48 rs nap
Az 1929-es sszeomls idejn a tzsde hivatalnokai meglls nlkl 48 rn keresztl dolgoztak. Jkedvek maradtak a kint kitrt pnik ellenre.
A "parkett"
A legforgalmasabb napokon, gy ktmillird rszvny cserl gazdt 2000-nl is tbb vllalat rszr. A Designated Order Turnaround (SuperDOT) komputert segt fejlett elektronika a kosz fltt aranyozott csvekben fut.
Felhasznlt irodalom: titrs tiknyvek/New York, Dorlings Kindersley Book, harmadik javtott kiads 2002 |