Little Italy s Chinatown
New York legnagyobb s legsznesebb etnikai negyede Chinatown, amely olyan gyors temben fejldik, hogy mr elfoglalta a kzeli Little Italy s a zsid Lower East Side egy rszt is. Az itteni utck telis-tele vannak zldsges standokkal s knai ttermek szzaival: mg a legegyszerbbeknek is kivl a konyhja. A Chinatown-ban l knaiak szma, kb. 100 000 f. Ami Little Italybl megmaradt, az a Mulberry s a Grand utckon tallhat, ahol mg hamistatlan, vilgbeli hangulat uralkodik.
Little Italy
Az egykori tbb ezer bevndorlnak otthont ad helyen Olaszorszg illatai mg mindig rezhetek.
Azok a dlolaszok, akik a 19. szzad vgn jttek New Yorkba a „harang” mocskban talltk magukat. Ezeket az pleteket olyan kzel ptettk egymshoz, hogy a napfny sohasem tudott behatolni az alsbb laksok ablakain. Mivel 40 000-nl is tbb ember lt 17 kicsi egszsgtelen hztmbben, betegsgek, pl.: a tdbaj gyorsan terjedt. A Lower East Side-i let megprbltatsai ellenre a Mulberry Street krl terjeszked kzssget a szlhazjuk sznei, zei s lgkre jellemezte. Mindez tovbb lt, br az olasz lakossg mindssze 5 000-re cskkent, s a Chinatown hatrai mlyen behatoltak Little Italy hagyomnyos krnyezetbe. A legizgalmasabb a Festa of San Gennaro idejn ideltogatni, azaz szeptember 19-e krl. A Mulberry Street-et minden vben tkeresztelik kilenc napra Via San Gennarra. A szent napjn az ereklyetartt vgigviszik az utckon. Az nnepsgek alatt a fel-al hmplyf tmeg lvezi a zent, a tncot, a mutatvnyosokat s a tmrdek olasz telt s italt, valamint a ms nyencsgeket knl standokat. Little Italy ttermei egyszer s rusztikus teleket knlnak, bartsgos krnyezetben, bartsgos ron.
Chinatown
A knai bevndorlk kzssgnek – egyre nvekv – virgz otthona. A krnyk az ttermeirl s mozgalmas utcirl hres. A negyed igazn a knai jv krl elevenedik meg, janurban s februr elejn.
A 20. szzad elejnek Chinatown-ja elssorban frfikzssgeket jelentett, azokt a bevndorlkt, akik elszr Kaliforniba jttek. A brek egy rszt hazakldtk a Knban maradt csaldjuknak, akik az amerikai bevndorlsi trvnyek miatt nem jhettek el a csaldfkkel. A frfiak Mahjonggal (dominjtk) mulattk az idt. A kzssg elszigetelt maradt a tbbi vrosrsztl, s a sajt titkos szervezetei, a Tongok irnytottk pnzgyileg is. Nhny Tong egyszer csaldi kzssg volt, amely a klcsnket folystotta. Msok, mint az On Leong vagy a Hip Sing, bnszvetkezetek voltak, amelyek hbort folytattak egyms ellen. Az apr kanyargs Doyers Street-et „Blody Angle”– nek, („Vres Sarok” –nak) neveztk: itt csaltk trbe ellensgeiket a sarkon tl rejtzkd bandatagok. A Tongok kztt 1933-ban megkttt fegyversznet bkt hozott Chinatown-ba. 1940-re nhny kzpkategrij csald is itt lelt otthonra. A Hong-Kongbl szrmaz bevndoroltak s zletemberek virgoztattk fel a krnyket. Ma 100 000-nl is tbb knai-amerikai l itt. Sokan csak azrt ltogatjk a krnyket, hogy kilvezzk a knai konyht, de az evsen kvl mg sok ms miatt is rdemes idejnni. Galrik, rgisg s ritkasgboltok, valamint keleti nnepsgek vrjk az ideltogatkat. A Chinatown msik arca az Eastern States Buddhist Temple tmjnillat flhomlya a Mott Street-en, ahol halomszmra lthatunk ldozatknt felajnlott trgyakat s 100-nl is tbb aranyozott Buddha szobor csillog a gyetyafnyben.
|