"Yes, we did!"
Petya- [origo] 2008.11.06. 21:45
Az utckon megszaporodtak az Obama-plt visel emberek, a nagy szavakkal doblz lapokat elkapkodtk, s mg azok is dicsrik az j elnkt, akik pr napja a vesztt akartk. Az Egyeslt llamok irnytst nehz helyzetben tvev Barack Obama ekzben mr javban dolgozik azon, hogy januri hivatalba lpsekor kszen lljon a kormnyzsra.
Sok munka vr r a gyzelem utn
Br az amerikai nyomtatott sajt kpviseli folyton azon sirnkoznak, hogy megli ket az internet, november 5. az napjuk volt. Szerdn kora dleltt mr szinte semmilyen napilapot nem lehetett kapni Chicagban. A kt nagy orszgos jsg, a New York Times s a Wall Street Journal pldnyait elkapkodtk az automatkbl s a boltokbl, a Chicago Tribune szerkesztsge eltt pedig mg este is sorban lltak a lapra vr emberek.
A belvrosban, ahol jszaka hmplygtt a tmeg Obama gyzelmi beszde utn, feltnen sok jrkelt lehetett ltni Obama-pulverben. Egy lny kabtja all "Obama Staff" felirat pl villant el, jelezve, hogy viselje tevkeny rszese volt Barack Obama kampnynak.
A legtbb jsg is nnepl hangvtel cikkekben szmolt be a vlasztsrl, s nem sproltak a nagy szavakkal. "Drmai bizonytk arra az eszmnyre, hogy Amerika a lehetsgek hazja" - gy jellemezte az afroamerikai politikus megvlasztst a Chicago Tribune. A liberlis New York Times dicsrte Obamt, amirt szerinte felismerte azt, hogy mi a baj az orszggal: a kormny nem volt kpes arra, hogy megvdje a sajt polgrait, s biztostsa szmukra a boldogulshoz szksges krlmnyeket.
A konzervatv Wall Street Journal is gratullt a demokrata politikusnak, st, szerda dleltt mg az Obamt a kampnyban kemnyen tmad Fox News egyik vezet kommenttora, Chris Wallace is elismeren szlt rla.
Prgnek a nevek
Senki nem ment el a trtnelmi jelentsg tny mellett, hogy az Egyeslt llamok most elszr vlasztott afroamerikai elnkt. Tbben emlkeztettek azonban arra is, hogy Obama nagyon nehz helyzetben - a gazdasg gyenglkedik, a hadsereg kt hbort is vv egyszerre - fogja tvenni az orszg irnytst.
A demokrata politikusnak 76 napja van arra, hogy felkszljn januri beiktatsra. Ez id alatt kell sszelltania stbjt, de mr kzben is betekintst kap a foly gyekbe is, kztk olyanokba, amelyek llamtitkot kpeznek. Meghvst kapott emellett arra a november kzepre tervezett nemzetkzi konferencira, amelyet George Bush elnk hvott ssze a nemzetkzi pnzgyi intzmnyrendszer talaktsra.
Obama szerdn nem jelent meg a nyilvnossg eltt, de kiadott egy kzlemnyt, amely szerint az tads-tvtelt intz csapata lre Pete Rouse-t, szentusi kabinetfnkt, John D. Potestt, Bill Clinton egykori kabinetfnkt s egyik rgi tancsadjt, Valerie Jarrettet nevezi ki.
Szerdn kiderlt az is, hogy a Fehr Hz taln legfontosabb hivatali posztjt, a kabinetfnksget Rahm Emanuel kpviselnek ajnlotta fel. Mindketten Illinois llamot kpviselik a trvnyhozsban, gy jl ismerik egymst, Emanuelnek pedig van fehr hzi tapasztalata, tancsad volt Bill Clinton mellett. A Fehr Hz kabinetfnke komoly felelssggel s befolyssal br, gyakorlatilag rajta keresztl lehet eljutni az elnkhz.
Rgta zajlanak az elkszletek
Az tmeneti idszakban dl majd el, kik lesznek a tagjai az Obama-adminisztrcinak. Mr felmerlt tbb, a Clinton-rbl ismers nv, de egyelre hivatalosan nem dlt el semmi. Pedig az elkszletek mr a kampny ideje alatt elkezddtek. Az [origo] tudstja tbb ms klfldi jsgrval egytt mg szeptemberben Los Angelesben tallkozott az elksztst vgz csapat egyik tagjval, a UCLA egyetemen szociolgit tant Leo Estradval.
A professzor kzlte, hogy a 30 fs csoportbl tzen az j kormnyzat fellltsn, a tagok kivlasztsn dolgoznak, tzen az j kormnyzat els 30 napjra koncentrlnak, s k elssorban a miniszteri szint alatti kinevezsekkel valamint trvnyhozsi krdsekkel foglalkoznak. A tbbiek az els szz napra fkuszlnak, s k mr kifejezetten az j kezdemnyezseken dolgoznak - tette hozz Estrada.
Kinyjtott kz
Obama azt grte, hogy vget vet a prtok kztti acsarkodsnak, s egytt fog mkdni a republiknusokkal. Ennek egyik mdja az lehet, hogy kormnyba nemcsak demokratkat vlaszt be, hanem fggetleneket, illetve republiknusokat. Mr jelentek is meg olyan hrek, hogy megtartan a jelenlegi vdelmi minisztert, Robert Gates-t. Gyzelmi beszdben szintn azt grte Obama, hogy azokrt is fog dolgozni, akik nem r szavaztak. A kampny nagyon kemny s helyenknt indulatos volt, ami megneheztheti a csaldott republiknusok kiengesztelst.
Az azonban taln megknnytheti Obama dolgt, hogy a republiknusokat nem rte vratlanul a veresg, az [origo] tudstja legalbbis az utbbi hetekben tbb olyan McCain-szimpatiznssal is beszlt, akiknek nem voltak illzii, s tudtk, hogy jelltjknek nincs sok eslye. A megosztottsgot pedig taln enyhtheti az id is - jegyezte meg munkatrsunknak mg mlt hten egy ids n az ohii Columbusban. "Brki nyer, nhny hnap mlva gyis csinl majd valami olyasmit, aminek mg azok sem rlnek, akik most r szavaznak" - fogalmazott a korai szavazson rsztvev Marge Telerski.
|